• Podsumowanie drugiej mobilności w projekcie
          „Niesamowita podróż po kuchni greckiej”

           

          Wiosna w Zespole Szkół w Zarzeczu upłynęła w tym roku pod znakiem… zorby i europejskich projektów edukacyjnych! Młodzież z klas technikum logistycznego oraz żywienia i usług gastronomicznych wzięła udział w drugim wyjeździe edukacyjnym w ramach inicjatywy Ponadnarodowa Mobilność Uczniów.

          Najważniejsze informacje o projekcie

          W ramach Ponadnarodowej Mobilności Uczniów w naszej szkole planowana była realizacja dwóch zagranicznych wyjazdów. Pierwszy zrealizowany został jesienią 2021 roku, a teraz, wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, nadszedł czas na podróż drugiej grupy. Kluczowym celem projektu jest zwiększanie kompetencji uczniów szkoły, ale w inicjatywie przewidziano również szereg innych korzystnych aspektów. Już po pierwszym wyjeździe byliśmy przekonani, że takie przedsięwzięcie będzie miało bardzo duży i ważny wpływ na szkołę.

          Mobilność druga zrealizowana została w terminie 21 -31 marca 2022 roku. W wyjeździe udział wzięło 17 uczniów, którzy wyłonieni zostali na podstawie rekrutacji. Po sukcesie pierwszej mobilności zainteresowanie udziałem było bardzo duże, a młodzież interesowała nie tylko perspektywa odwiedzenia Grecji, ale także ciekawy program, którego realizacja przebiegać miała w innowacyjnych warunkach.

          Łącznie w mobilnościach w projekcie „Niesamowita podróż po kuchni greckiej. Praktyczny poradnik prowadzenia greckiej restauracji” udział wzięło 33 uczniów. Mobilności obejmowały po 11 dni programu oraz po 2 dni przeznaczone na podróż. Szkoła zrealizowała przedsięwzięcie dzięki środkom, które szkoła pozyskała z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój.

          Nad czym pracowali uczniowie

          Tematyka projektu była bardzo przekrojowa, dzięki czemu łączyła różne obszary zainteresowań naszej młodzieży. Zgodnie z tytułem inicjatywy: „Niesamowita podróż po kuchni greckiej. Praktyczny poradnik prowadzenia greckiej restauracji”, uczestnicy zajmowali się stworzeniem praktycznych wskazówek dla osób, które chciałyby założyć grecką restaurację w Polsce lub Grecji, a to w innowacyjnej formie – strony internetowej. Zagadnienia, nad którymi pracowali uczniowie, to m.in. menu restauracji, ale też kwestie biznesowe, podatkowe, a nawet… marketingowe.

          Szkołą przyjmującą w projekcie była Leptokarya General School. To tu uczniowie odbywali główną część programu merytorycznego. Podobnie, jak w przypadku pierwszej grupy, zajęcia rozpoczęły się od zapoznania i integracji, na którą złożyły się część „formalna”, kiedy prezentowano materiały na temat szkół, regionów i krajów na forum wszystkich uczestników i kadry, oraz mniej oficjalna – gry zespołowe i wspólny czas, kiedy uczestnicy z Polski lepiej poznali swoich greckich rówieśników.

          Tak szeroki przekrój tematyczny w mobilności wymagał od uczniów sporej ilości pracy. Aby rozpocząć działania związane ze stroną internetową, musieli oni nabyć szereg informacji oraz praktycznych umiejętności – a te kompletowali podczas zajęć wykładowych i dyskusji. Nad serwisem pracowali podczas warsztatów w pracowniach komputerowych. Podzieleni przez mentorów na mniejsze, polsko-greckie grupy, opracowywali materiały merytoryczne i graficzne oraz publikowali je na blogu „Young entrepreneurs”, korzystając z Wordpressa.

          Zajęcia dodatkowe

          Wykłady i warsztaty to nie wszystko. Młodzież uczestniczyła także w szeregu zewnętrznych aktywności, które powiązane były z tematyką projektu… lub stanowiły dla uczestników zupełną niespodziankę, wprowadzając ich w prawdziwie grecki nastrój. Wykład i dyskusja z greckim księgowym odpowiedzialnym za biznes gastronomiczny, spotkanie poświęcone rozwojowi sieci restauracji greckich z miejscowymi przedsiębiorcami, warsztaty kulinarne i baristyczne, gry miejskie na lokalnym targu i w pasażach restauracyjnych, wizytacje w lokalnych fabrykach i manufakturach… Tych elementów, było naprawdę wiele! To sprawiło, że czas uczestników wypełniony był niemal po brzegi, jednak nie przeszkodziło to nam poznać lepiej Grecji!

          Czas wolny

          Jak już wspomnieliśmy, czas wolnego nie było zbyt dużo… Jednak udało się go trochę wygospodarować! 😊 Poza zajęciami zwiedzaliśmy naprawdę urokliwe i interesujące miejsca na Riwierze Olimpijskiej, a więc Meteory, Stary Panteleimon, wąwóz Enipeas i Olimpijski Park Narodowy, miasteczko Litochoro. Znalazł się nawet czas na rejs na wyspę!

          Program kulturowy realizowany był poza godzinami zajęć merytorycznych – a więc w dzień wolny oraz porankami lub popołudniami. Jeśli pobudka przed świtem brzmi dla Was okropnie, musimy powiedzieć, że zupełnie innego podejścia nabiera się, kiedy jest ona zapowiedzią nowych wrażeń! Pobyt w Grecji był dla nas okazją do rozwijania kompetencji kulturowych i językowych, ale również do integracji. Mieliśmy okazję lepiej się poznać, a nawet zawrzeć nowe znajomości. Podsumowując – niecałe dwa greckie tygodnie były bardzo intensywne, ale… było warto!